Lajos ellen sötéttel döntetlennel kezdtem. Előnyösebb poziciója ellenére békülékeny volt. A második fordulóban aztán jött a pofon, a Tarantella Kupa után újra játszhattam Adrián Robi ellen, és egy általam világos előnyére tartott változatban, egy hibát követően simán vesztettem. Természetesen szerettem volna hamar kiköszörülni a csorbát, így a 3. fordulóban, a kedvenc francia cserevariban rohamot indítottam Rusz Gábor királya ellen.

Aligha kérdéses, hogy fekete jobban áll. Láttam, hogyha a huszárom nem állna a vezérem útjában, akkor Vh3+ és Fxg3 szétzilálná világos királyának védelmét. Persze a huszárt úgy kellene elvinnem, hogy azzal is a támadást erősítsem, megszületett tehát a roppant látványos kulcslépés...
25. ... Hg5!!
és megdöbbenésemre ellenfelem - rövid gondolkodást követően - feladta a partit. Mint a parti utáni elemzésünkből kiderült, azt hitte, hogy 26.Fxg5 Vh3+-ot követően, a következő lépésben leütöm a h2 gyalogost és pár lépésen belül mattolok. Nem vette észre, hogy az e2 bástya, a világos király ellépése után védi a h2 gyalogot. Én viszont láttam ezt a folytatást, de úgy gondoltam, hogy 27.Kg1 Fxg3 elég erős ahhoz, hogy megnyerjem a játszmát. Rosszul gondoltam.
1. változat: 26.Fxg5 Vh3+ 27.Kh1?? Vxg3 valóban nyerne sötéttel.
2. változat: 26.Fxg5 Vh3+ 27.Kg1 Fxg3 28.Hf1! Fxe1 29.Bxe1 egyenlő állásra vezetne.
Azonban 25. ... Hg5 mégsem adja ki az előnyt fekete kezéből.
3. változat: 26.Fxg5 Vg4! után világos nem mentheti futóját, mert 27.Fe3?? Bxh2+!! 28.Kh2 Vxg3+ 29.Kh1 Bh8+ és a matt védhetetlen.
Tanulság: Hg5 kapcsán az intuíció nem csalt meg, a számolt változatban rosszul választottam lépésjelöltet, az értékelés hibás volt és az ellenfelem sakkvakság miatt azonnal feladta.
Megválaszolatlan kérdés: Fxg5 után rájöttem volna, hogy Vg4-et kell játszani Vh3+ helyett?
Záró mondat: Bátraké a szerencse.
Utolsó kommentek