Kezdetben világossal elért győzelmek sötéttel játszott döntetlenekkel váltakoztak. Ha ez a verseny végéig kitartott volna, eredményes stratégiának nevezhetném. Az első fordulóban egy kezdő ellen nyertem, a másodikban Statisztikás barátommal, Zsubori Lacival gyorsan remiztünk.
A harmadik körben a gyöngyösi Nagy Gyuri ellen nyertem, majd a Mereszjeves Farkas Gyulával szemben, miután a megnyitásban kihagytam egy egyszerű gyalognyerést, nehéz védekezéssel megszereztem a fél pontot. Gyula egyébként 3. helyen végzett az Úttörő Olimpia országos döntőjében pár hónappal később.
Az ötödik fordulóban Morra-cselben, egy szép huszármanőverrel vertem a Mereszjeves Horváth Tamást, aki egy évvel később megnyerte a 15 éven aluliak korosztályos bajnokságának elődöntőjét.

Bármely taktikus ebben az állásban a király elleni támadásra szavazna. Kérdés persze, hogyan lehet áttörni sötét védelmét.
19.Hd2! b5
20.He4 He7?? (Tamás gyanútlan)
21.Hf6+!!
és sötét még nem adta fel, hanem Kh8-at lépett és Hxe8-at követően a 33. lépés után kapitulált. A huszár nem üthető, mert 21. ... gxf6 22.exf6 Hd5 23.Vxh6 Hxf6 24.Fxf8 Bxf8 25.Vg5+ Kh8 26.Vxf6+ Kg8 27.h6 után a matt védhetetlen.
A Morra-csellel először Papp Béla bácsi edzésein találkoztam, később Mészáros András térített át 1.e4-re és ajánlotta a sziciliai védelem ellen. Igazán jó elméleti anyagot, az 1981-es, külföldön kiadott Flesch János könyvön alapuló de bővített elemzést Horváth Imrétől kaptam 1985 tájékán. Emlékeim szerint akkoriban Ő is a Mereszjevben sakkozott.
Utolsó kommentek