Emlékeim szerint az 1984-es korosztályos versenyt követően kerültem Papp Béla bácsi, mesteredző kezei alá. Emlékszem, hogy a kezdők oktatásában fontos szerepet szánt a kevés bábos mattfeladványok bemutatására. Edzéseit a Statisztikai Hivatal ebédlőjében tartotta, ott ültük körül azt a táblát, amelyen egy-egy 2 lépéses mattfeladvány kulcslépését kellett bemutatnia a leggyorsabb megfejtőnek. Az egyébként végjáték őstehetség Izsák Gyulával (ma már nemzetközi mester) próbáltam lépést tartani, nem sok sikerrel.
A mattfeladványok fejtése kihagyhatatlan feladat kezdőknél. A képlet egyszerű: a sakkot mattra játszák, mattot pedig akkor tudunk adni, ha ismerjük a mattképeket. Néha azért sikerül önállóan felfedezésre jutni a tábla mellett...

A korosztályos verseny első fordulójában, kicsit előnyösebb állásban gyalogot néztem el Peredy Feri (ma már nemzetközi mester) ellen. Kisebb gondolkodás után minőséghátrányra egyengettem a pozíciót. Állásom így is vesztéssel kecsegtetett, ám hirtelen támadt egy különös ötletem.
34. g5! B7xa6
35. Hh2 Bh1 (Feri gyanútlan)
36. Hg4 Bxh3?? (vesztő lépés)
37. Hf6 Bh4+
38. Kg3
1-0 (mivel Bg8 matt ellen nincs védelem)
36. .. Bha1 után még mindig sötét áll jobban, hiszen Hf6-ra Ba8 védi a mattot.
Ezt a mattképet tábla mellett fedeztem fel, és így egy vesztett állást fordítottam meg. Aki sok mattképet ismer, könnyebben találja meg a király elleni támadás helyes módját.
Utolsó kommentek