- világossal ekkor tértem át 1.e4-re, így még nem volt kellő tapasztalatom az új megnyitásokkal,
- sötéttel 1.e4 ellen igen hatékony fegyver volt a kezemben a francia védelem, mert ellenfeleim előszeretettel mentek bele a csereváltozatba, amely taktikus stílusomnak tökéletesen megfelelt.

Az ábraállásban d3-ra toltam gyalogomat, hogy a huszár elugrása után még közelebb jutassam az átváltozási mezőhöz. Ekkor váratlan választ kaptam, amelyre reakcióm rátett még egy lapáttal.
40.Ke3?! Hd4?
41.Hxd4? d2!
42.Kxd2 Kxd4
és térelőnyömet kihasználva további izgalmaktól mentesen nyertem meg a gyalogvégjátékot.
Világos lépése előtt el sem tudtam képzelni, hogy ellenfelem ütésben hagyhatja egyetlen üthető tisztjét, ezért Ke3-at követően nem tudatosodott bennem, hogy dxe2 sima győzelemmel a rendelkezésemre áll. Viszont kiszámoltam, hogy egy szép tisztáldozattal eldönthetem a partit saját javamra, így alakult ki ez a komikus lépéspár.
Felvetődik a kérdés, hogy mi történt volna abban az esetben, ha világos sem fogadja el a tisztáldozatot. Egy lehetséges folytatás: 41.Hf4 Hc2+ 42.Kd2 Hxa3 43.Hxd3 b6 a d3 huszár b4 gyaloghoz kötése miatt reális győzelmi esélyt tartogat.
Kezdők oktatásakor általában elmondják, hogy az állások elemzéséhez az anyagi eloszlást követően az ütés lehetőségeket kell megvizsgálni. Azt hiszem, hogy tudatosan sohase cselekedtem ennek a szabálynak megfelelően.
Utolsó kommentek